centralizacija marketinga

Centralizacija marketinga – ZA i PROTIV

Centralizacija marketinga – da ili ne?

Pitanje je to s kojim se susreću multinacionalne kompanije, koje posluju na tržištima različitih zemalja. Centralizacija podrazumijeva da se marketinške funkcije odvijaju na jednom mjestu gdje se kreiraju različite marketinške kampanje i materijali koji se dalje distribuiraju na lokalna tržišta.

Cilj centralizacije je stvoriti korporativni marketing centar s dodanom vrijednošću koji uzima u obzir potrebe njegovih poslovnih jedinica u različitim zemljama, njihove prednosti ali i slabosti.

Centralizacija marketinga ima svoje prednosti i mane. Može dodati složenost, difuznu odgovornost i sporu reakciju. Iako menadžeri u korporativnom centru obično pretpostavljaju da znaju što je najbolje za posao, ti su menadžeri u mnogim slučajevima previše udaljeni od stvarnih potreba korisnika da bi donijeli najbolje odluke.

Stoga je potrebno pažljivo procijeniti situacije u kojima marketing centar istinski dodaje vrijednost i one u kojima to ne čini. Prije nego se krene u proces centralizacije marketinga treba dati precizne odgovore na sljedeća pitanja: Što radi korporativni centar? Koje vrste poslova i troškova nameće lokalnim tržištima? Koje aktivnosti koče razvoj pojedinih tržišta, a koje omogućuju taj razvoj?

Zašto je cantralizacija marketinga potrebna?

Ako funkcija marketinga nije centralizirana, može se dogoditi da decentralizirani timovi rade svaki svoje pa se razvijaju različite strategije i kampanje na različitim tržištima. To ugrožava integritet brenda i povećava troškove. To također može dovesti do dupliciranja rada, lošeg praćenja uspješnosti i nedostatka šireg strateškog okvira.

Prednosti centralizirane funkcije marketinga su brojne:

  • Ušteda na vremenu i resursima. Daleko je jeftinije razviti jednu kampanju i primijeniti je na međunarodnoj razini nego razviti brojne različite kampanje za svako pojedino tržište.
  • Centralizirano upravljanje podacima. Centralizacija omogućava analizu uspješnosti pojedinih tržišta jer se svi podaci nalaze na jednom mjestu.
  • Pokretanje tržišta koja nemaju razvijen marketing što će poboljšati poslovne rezultate.
  • Osigurava se brend konzistencija – zaštita reputacije brenda. Osnovni zahtjev za izgradnju branda u poslovnom svijetu jest potreba da se na svim tržištima predstavi konzistentna brend komunikacija.
  • Bolja koordinacija. Imati izrazito autonomne podružnice znači da velik dio znanja koji se odnosi na marketing i prodaju ostaje zagubljen unutar lokalnih podružnica i nije filtriran natrag u sjedište.

Čini se da je centralizirani marketing logičan izbor ako vam je cilj ovladati kontrolom nad integracijom podataka, dosljednošću brenda i sve većom složenošću komunikacije. Jer ako svoj brend ostavite u rukama lokalnih tržišta, vjerojatno ćete brzo razviti drugačiju sliku na svakom od svojih tržišta.

Koji su izazovi centraliziranog pristupa?

Što se događa kada se središnje razvijene strategije implementiraju u multikulturalni tržišni prostor gdje ne samo jezik, već i regionalna poslovna praksa utječu na vaše izvorne ideje?

Izazovi centralizacije funkcije marketinga:

  • Svaki regionalni tim može se 100% usredotočiti na svoje tržište. Bolje razumije specifičnosti svog tržišta, ma koliko ono bilo malo. To rezultira prilagođenijim kampanjama i boljom komunikacijom s potrošačima.
  • Prilagodba centralizirano kreiranog marketing koncepta nije samo “jednostavan” prijevod materijala. Svako tržište zahtjeva lokalne interpretacije stručnih izraza.
  • Zakonodavstvo je različito za svaku državu, tako da središnji koncept također može zahtijevati regionalni pristup.
  • Lokalna uprava omogućuje izvrsniju reakciju timova, a time i veću produktivnost i brzinu u implementaciji kampanja. Dok se kod centralizirane strukture, za sve treba čekati odobrenje središnjice.
  • Marketinški alati danas korisnicima pružaju personalizirani pristup, s pravim sadržajem u pravo vrijeme. Marketinška komunikacija danas zahtjevnija je nego ikada prije. Marketinški stručnjaci moraju postati multidisciplinirani stručnjaci koji moraju razumjeti customer experience (CX), biti upoznati s najnovijim alatima, analizirati i optimizirati.

Ukratko, potrebna vam je regionalna izvršnost u svakoj zemlji. Različite poslovne jedinice ili regije moraju biti u mogućnosti prilagoditi svoje marketinške kampanje prema tržišnim uvjetima, ciljevima i lokalnom jeziku. U ovom vremenu personalizacije, centralizirani marketing mogao bi propustiti brojne prilike.

Distribuirana marketinška struktura

U distribuiranoj strukturi marketinškog tima, središnji tim održava kontrolu nad brendom i stvara niz materijala, poput blogova, studija, landing pageova, newslettera, oglasa, brošura i drugo. Ti se materijali dijele s lokalnim timovima i može ih se prilagoditi tj. lokalizirati. To lokalnim timovima omogućuje profesionalne resurse.

Još jedna prednost distribuiranog marketinškog tima je ta što se koriste isti sustavi koji osiguravaju centralno pohranjivanje podataka i gubitak potencijalnih klijenata ili kupaca. To također omogućuje središnjem timu da nadzire marketinške performanse i prati ROI kampanja na regionalnoj i lokalnoj razini.

Umjesto zaključka: Think globally, act locally.

Edita Gombović

Edita Gombović

Let's connect LinkedIn

edita.gombovic@leadmarketing.eu

LEAD MARKETING
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.