fbpx
Marketing za tehnološke tvrtke

Marketing za tehnološke tvrtke s ograničenim budgetom

Marketing i prodaja vitalni su za uspjeh svake tehnološke tvrtke. To nije novost. No, da se razumijemo, budget je bitan. Nemaju sve tvrtke dovoljno sredstava za napraviti ono što neke velike tvrtke rade. No postoje marketinške strategije za tehnološke tvrtke koje ih mogu održati konkurentnima i uspješnima. Uobičajeno je da marketing budget tehnoloških tvrtki iznosi oko 15% njihovog ukupnog godišnjeg prihoda.

Taktike koje ovdje navodim možete napraviti sami, a možete i angažirati marketing agenciju koja će raditi s vama.

Koji je vaš cilj?

Prije nego što krenete s marketing aktivnostima, jasno definirajte svoj cilj. Morate znati što želite postići kako biste mogli procijeniti djeluju li vaše taktike.

Pobrinite se da postavite ciljeve koji su specifični, mjerljivi, dostižni, realni i vremenski ograničeni (SMART). Vaš cilj npr. može biti generiranje novih leadova (potencijalnih klijenata), broj realiziranih prodaja ili jednostavno povećanje prometa na vašoj web stranici.

Neka vaša tvrtka postane lider u svom području

Bez obzira na to koji tehnološki proizvod ili uslugu nudite, pozicionirajte sebe i svoju tvrtku kao lidera na tom području i ostvarit ćete značajnu prednost pred konkurencijom. I to ne mora koštati bogatstvo, iako će trebati vremena i truda.

Možete upotrijebiti neke ili sve marketinške strategije za tehnološke tvrtke koje navodim u ovom članku kako biste se lakše pozicionirali kao lider.

 

Marketinške strategije za tehnološke tvrtke:

1. Blogovi

Kada naiđete na problem koji želite riješiti kome se najprije obraćate? Ako ste poput mnogih u ovom digitalnom dobu, obratite se Googleu.

Blogovi su sjajan način privlačenja posjetitelja na vašu web stranicu i robnu marku. Ali nije dovoljno da je stranica privlačna i informativna. Ona mora pomoći posjetitelju da shvati na koji način vaš proizvod/usluga rješava njegov problem bolje od bilo kojeg drugog. Zapravo, vi ste ti koji posjetitelja trebate educirati na što treba obratiti pozornost prilikom evaluacije dostupnih rješenja.

Zapamtite, blogovi su fokusirani na obrazovanje a ne na prodaju. Pokažite čitatelju koliko razumijete njegovu problematiku. To će vam pomoći da izgradite njegovo povjerenje u vas.

Prednosti blogova:

  • B2B firme koje objavljuju blogove na svojoj web stranici ostvaruju više prometa te imaju više indeksiranih stranica. Što je svakako plus kada je u pitanju pretraživanje. Još ako su vam blogovi SEO optimizirani biti će pravi magneti za promet na vašu web stranicu.
  • Sadržaj koji objavite u blogu možete iskoristiti u ostale marketinške svrhe da biste privukli dodatni promet na vašu stranicu. Možete ga podijeliti putem newslettera, na društvenim mrežama i kao članak na vašem LinkedIn profilu.

Nedostaci blogova:

  • Razvoj organskog prometa može potrajati dugo. Može proći šest mjeseci ili više da se vidi povećanje prometa, a za to vrijeme morat ćete redovito pisati blogove.

2. Optimizacija web stranice – SEO

Svaka tvrtka koja je prisutna na internetu imat će koristi od optimizacije za tražilice – SEO. Pod optimizacijom sadržaja na vašoj web stranici misli se na izmjene u sadržaju koje utječu na bolje pozicioniranje vaše stranice na tražilicama, prvenstveno Googleu. Bolje pozicioniranje privlači veći promet na vašu web stranicu. Cilj je prilagoditi stranicu Googleovom algoritmu za pretragu, odnosno načinu na koji Google procjenjuje koja stranica je više relevantna. Da biste se počeli pojavljivati ​​u rezultatima pretraživanja, morate znati koje ključne riječi želite ciljati. Napravite popis ključnih riječi koje odgovaraju vašim poslovnim ciljevima i potrebama korisnika te izradite sadržaj oko njih za objavljivanje. Vaš cilj trebao bi biti objavljivanje relevantnog i zanimljivog sadržaja na vašoj web stranici.

Prednosti:

  • Poboljšava poziciju vaše web stranice na internetu.
  • Daje dugoročne rezultate.

Nedostaci:

  • SEO jamči samo dugoročne rezultate, pa vam je potrebno mnogo strpljenja.
  • Važno je shvatiti da SEO nije strategija jednom zauvijek. To je stalan posao.

3. Email marketing

Korištenje emaila još je jedna od marketinških strategija za tehnološke tvrtke. Putem emaila možete dijeliti vaš dragocjen sadržaj (blogove, novosti u poslovanju), zahvaliti korisnicima što su se pretplatili na vaš newsletter, ponuditi suradnju itd.

Prednosti email marketinga:

  • Email marketing i dalje je no.1 marketinški kanal kada se gleda povrat na uloženo.
  • Izvrstan način za pozivanje na akciju.
  • U samo jednoj email poruci možete dosegnuti veliki broj kontakata za što bi vam inače trebalo jako puno vremena ako šaljete pojedinačne email poruke.

Nedostaci email marketinga:

  • Ako nemate vlastitu listu primatelja, biti će teško izgraditi kvalitetnu bazu.
  • Korisnici primaju puno email poruka. Doista se teško istaknuti u neredu.

4. Odnosi s javnošću – PR

Izvrsna marketinška strategija za tehnološke tvrtke su odnosi s javnošću, pogotovo ako spojite PR, SEO, plaćene medije i društvene mreže. Ovo je još jedna strategija koja vas pozicionira kao lidera. Možete pisati članke u časopisima i novinama, slati priopćenja za javnost i odgovarati na upite novinara.

Cijene za PR kampanju mogu se jako razlikovati. Ako ste tvrtka u razvoju, trebali biste tražiti agenciju slične veličine kako biste spriječili povećanje troškova.

Prednosti PR-a:

  • Izvrsno za pozicioniranje kao tržišni lider.
  • Sjajno je za promociju rukovodećeg kadra tvrtke.

Nedostaci PR-a:

  • Teško je izmjeriti koliko to dovodi do potražnje.
  • Teško je ostvariti efekt ako nemate stvarno izuzetan proizvod.
  • Teško je ostvariti efekte na međunarodnom tržištu.

5. Plaćanje po kliku (PPC): Google Ads

Google prikazivačka mreža jedan je od najsnažnijih alata za oglašavanje koje možete koristiti i doseže 90% globalnih korisnika. Opcija koja vam se nudi je remarketing ili ponovno ciljanje korisnika koji su već posjetili vašu web stranicu. To znači da su već pokazali interes za ono što nudite.

Prednosti ponovnog ciljanja:

  • Veća je vjerojatnost sklapanja posla s nekim tko je već pokazao interes za vaše usluge.
  • Privlačite korisnika da se vrate na vašu web stranicu – dodatna pozornost.
  • Povoljne cijene oglašavanja u Hrvatskoj i šire.

Nedostaci ponovnog ciljanja:

  • Oglašavanje na Google će vas koštati utoliko što Google-u plaćate za svaki klik na vaš oglas.

6. LinkedIn: osobni, poslovni ili oboje

Među marketinškim strategijama tehnoloških tvrtki je korištenje LinkedIna, društvene mreže za poslovne ljude. I za to postoje dobri razlozi:

  • Na LinkedInu je velika koncentracija tehnoloških stručnjaka.
  • Većina B2B firmi koristi LinkedIn pri donošenju odluke o kupnji.

Na LinkedInu možete sudjelovati u grupama, objavljivati ​​članke i objave, komentirati i odgovarati na pitanja – sve s ciljem povećanja svijesti o vašoj tvrtki i izgradnje liderske pozicije.

Prednosti LinkedIna:

  • Izvrstan je za osobne veze i povezivanje s potencijalnim klijentima.
  • Izvrsne mogućnosti segmentacije kontakata.
  • Veliki organski doseg.
  • Izvrstan je za izgradnju prepoznatljivosti robne marke.

Nedostaci LinkedIna:

  • Biti će potrebno dosta angažmana. Društvene mreže znaju oduzeti puno vremena.
  • Rezultati dolaze s vremenom. Ideja je biti od pomoći i njegovati odnose. Ne možete stalno prodavati.

7. Twitter i Facebook

Kao što sam već spomenula, društvene mreže mjesto su za korisničku podršku, za izgradnju i njegovanje vaših odnosa s potencijalnim klijentima i sadašnjim kupcima – i mogu donijeti novi promet.

Ako koristite Twitter nemojte samo objavljivati novi sadržaj. Ideja je izgraditi odnose, vjerodostojnost i pozicionirati se kao lider u svom segmentu. Iskoristite videozapise i izravne poruke kako bi se vaši tweetovi istaknuli.

Prednosti društvenih mreža:

  • Svaku od njih možete koristiti besplatno.
  • Svi ih koriste tako da su vaši kupci vjerojatno tamo.
  • Izvrstan su kanal za promicanje vašeg sadržaja.

Nedostaci društvenih mreža:

  • Kako Facebook postaje sve više platforma za oglašavanje, organski doseg Facebook stranica pao je na manje od 3%.
  • Ako vam je vrijeme dragocjeno, Twitter i Facebook možda nisu najbolji prvi izbor.

 

Sve se vraća vašim ciljevima. Odlučite koja će vam od gore navedenih marketinških strategija u tome pomoći, a onda, krenite. Ili nas nazovite.

 

Edita Gombović

Edita Gombović

Povežimo se preko LinkedIn-a

edita.gombovic@leadmarketing.eu

Tags: B2B marketing, Marketing strategija